O hodowli

Łyk historii

Jesteśmy warszawską hodowlą pięknych, ogromnych „domowych tygrysków” - kociaków rasy Maine Coon. Oboje od dawna jesteśmy wielbicielami kotów. Pierwszym kociakiem opiekowaliśmy się wspólnie jeszcze na studiach, kiedy to dzieliśmy mieszkanie razem ze znajomymi. Wówczas trafiła do nas kotka koleżanki, której wyjazd uniemożliwił opiekę nad zwierzakiem. Początkowy “tydzień“ skończył się ostatecznie na ponad dwóch miesiącach, po upływie których zarówno nam, jak i kici ciężko było się ze sobą rozstać.

Kiedy zamieszkaliśmy razem początku 2008 roku, natychmiastowo i jednogłośnie zdecydowaliśmy się na to, aby dzielić nasze życie z kotem. Decyzja odnośnie tego jakiego kociaka wybierzemy zapadła bardzo szybko. Żadne inne koty nie robiły na nas tak oszałamiającego wrażenia, jak ogromne, piękne, a jednocześnie inteligentne, niesamowicie łagodne i towarzyskie Maine Coony. Dzięki Pani Ewie Tarczyńskiej z hodowli Perfect*PL, zamieszkała z nami śliczna, rudka kotka o imieniu Matylda. Oczywiście Matylda bardzo szybko została głową rodziny i najważniejszym domownikiem, ale na szczęście nadal pozwoliła nam ze sobą mieszkać.

Z upływem czasu, posiadając rasowego kociaka coraz bardziej interesowaliśmy się samą rasą, wystawami i wszystkim co wiązało się z kotami. Zbliżał się moment, w którym musieliśmy podjąć decyzję, czy Matylda zostanie kociakiem domowym, czy hodowlanym. Ponieważ cały czas temat kotów nie przestawał nas pasjonować, w porozumieniu z Panią Ewą (od której dostaliśmy Matyldę) postanowiliśmy spróbować swoich sił jako hodowcy. Niedługo później, dzięki nieocenionej pomocy i cierpliwości Pani Ewy udało nam się dorobić naszego pierwszego miotu.

W międzyczasie trafiła do nas kolejna kotka, Pola od Pani Bogusi Zelman z hodowli Cooni-Gaj*PL. Tym razem od poczatku z założeniem, iż będzie to kotka hodowlana. Dalej sprawy potoczyły się bardzo szybko. W naszej hodowoli pojawiały się kolejne mioty. Kilka miesięcy po przybyciu Poli zawitał do nas kocurek Agostino oraz kolejne dwie dziewczynki Weronika oraz Elza.

O nas

Koty i kocięta w naszej hodowli traktowani się jak pełnoprawni członkowie rodziny. Zawsze mają w swoich miseczkach najwyższej jakości jedzenie przeznaczone specjalnie dla nich. Urozmaicamy ich dietę surowym, drobno siekanym mięsem i różnymi kocimi przysmakami. Nie odmawiamy im witamin i wysokobiałkowego, pozbawionego laktozy mleka dla kotów. Codziennie dbamy ich higienę. Staramy się aby ich sierść była piękna i lśniąca. Koty są codziennie czesane i w razie potrzeby kąpane, przy użyciu produktów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Poświęcamy im dużo czasu - koty rasy Maine Coon to zwierzęta skore do wszelkich zabaw. Dlatego nasze kociaki są przyzwyczajone do ludzi, do przebywania z nimi i wspólnych harców.

Ponieważ koty i kocięta przez cały czas przebywają wśród nas, nie mają absolutnie żadnych problemów z adaptacją w nowych domach. Potwierdzają to pozytwne relacje od nowych właścicieli, do których trafiają nasze maluchy. Wiemy również, że nasze kociaki świetnie odnajdują się w miejsach, gdzie są już inne koty, psy, króliki czy inne zwierzaki.

Dbamy o to, aby wszystkie koty w naszej hodowli były zdrowe i poprawnie się rozwijały. Nasze kocięta są pod stała opieką profesjonalnych lekarzy weterynarii. Odrobaczenia, szczepienie i kontrole maluchów przeprowadzamy regularlnie podczas wizyt domowych na miejscu w hodowli. Ciąże naszych kotek prowadzi znany wysokiej klasy specjalista ginekolog, dr. Piotr Jurka. Na codzień wykłada na SGGW oraz prowadzi klinikę weterynaryjną Ginvet, na warszawskiej Ochocie.

Wszystkie kocięta opuszczają naszą hodowlę z kompletem dokumentów (rodowód, książeczka zdrowia), są dwukrotnie szczepione, dwu- lub trzykrotnie odrobaczane. Wszystkie kociaki otrzymują bogate wyprawki.

Staramy się zawsze utrzymać kontakt nowymi właścicielami naszych kociaków. W razie potrzeby zawsze chętnie służymy pomocą i radą odnośnie tego jak obchodzić się z nowym podopiecznym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nas, naszej hodowli lub ogólnie o kotach czy rasie Maine Coon, skontaktuj się z nami telefoniczne, mailem lub przez formularz kontaktowy. Dane kontaktowe znajdują się na stronie kontakt.

Nasza hodowla jest zarejestrowana w międzynarodowej organizacji felinologicznej FIFe. Jesteśmy członkiem klubu Dream’s Cat Club, którzy zrzeszony jest w Felis Polonia.

O rasie Maine Coon

Maine Coon [czytaj: mejn kun] to rasa kotów pochodzących z Ameryki Północnej. Koty rasy Maine Coon wyróżnia wielkość (największe koty domowe), inteligencja i żywiołowość.

Historia

Maine Coon jest jedną z najstarszych ras kotów w Północnej Ameryce. Na amerykańskim północnym wschodzie na terytorium zwanym obecnie Nową Anglią znaleziono pierwszego Maine Coona. Jest wiele pięknych historii tłumaczących jak powstała rasa Maine Coon. Zakładamy, że występowały one dziko w stanie Maine skąd wzięły swoją nazwę. Człon nazwy Coon odnosi się do popularnej historii, że są one wynikiem skrzyżowania kota domowego z szopem praczem (ang. racoon, popularnie coon). Chociaż pręgowany Maine Coon ze swoim pięknym pełnym ogonem wygląda jak szop pracz, połączenie takie genetycznie byłoby niemożliwe.

Inne romantyczne wyjaśnienie odwołuje się do sprowadzenia kotów Angora Marie-Antoninette przywiezionych do Ameryki przez żeglarzy i europejskich kolonistów w końcu XVIII wieku. Trzecia historia odnosi się do wikingów, którzy mogli zabrać norweskie koty leśne na pokłady swoich statków gdy podróżowali przez Ocean Atlantycki do Nowego Świata. Norweskie koty leśne wyglądają podobnie do Maine Coonów i te koty mogły się skrzyżować z miejscowymi kotami, dając tym samym początek Maine Coona. Maine Coon został uznany za rasę narodową Kanady. Po raz pierwszy pokazano go na wystawie w Nowym Jorku w 1860r. W 1976 utworzono Maine Coon Breeders and Franciers Association i uznano rasę w USA. FIFe uznała ją oficjalnie w 1983.

Wygląd

Maine Coon to kot półdługowłosy średniego typu orientalnego. Średni ciężar dorosłego samca to 6 do 10 kilogramów, a samicy 4 do 7 kilogramów. Ciężar kotów Maine Coon sięga jednak często 11 kilogramów i więcej, a ich długość 1 metra. Okrywa włosowa składa się z dwóch warstw - podszerstka i włosów okrywowych. Ze względu na swoją budowę jest wodoodporna. Futro jest bardzo obfite na brzuchu i pośladkach, a na szyi układa się w charakterystyczną kryzę.

Charakter

W wyniku sterowanej selekcji stały się rasą nie tylko piękną, lecz przede wszystkim pożądaną z tego względu, że jej przedstawiciele przywiązują się do człowieka i – w porównaniu z innymi rasami kotów i innymi gatunkami zwierząt domowych – są bardziej towarzyskie i łatwiejsze we współżyciu.

Na podstawie (między innymi): Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)